• Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny a ozbrojeného konfliktu
    • Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny a ozbrojeného konfliktu

     15. 11. 2022

     5.novembra 2001 Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 6. november za Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny a ozbrojeného konfliktu (International DayforPreventingtheExploitation of theEnvironment in War and ArmedConflict). Tento deň má slúžiť ako upozornenie na ničenie životného prostredia ozbrojenými konfliktmi po celej planéte.

     Pri tejto príležitosti som pre žiakov na hodinách dejepisu v I. CM a II. CM a občianskej náukyv I.G a II. G pripravila kvíz na tému - Ochrana životného prostredia. V úvode sme so žiakmi diskutovali o spôsoboch ochrany ŽP, o najväčších znečisťovateľoch ŽP, recyklácii odpadu.

     Potom žiaci začali súťažiť. Mali pripravené 12 tém, ktoré súviseli s ochranou ŽP. Témy si žrebovali na kolese šťastia. Nakoniec bola aktivita, kde žiaci mali roztriediť odpad do správnych farebných kontajnerov. Hodina sa žiakom páčila.

     Ing. Melánia Revická

   • Záložka do knihy spája slovenské školy
    • Záložka do knihy spája slovenské školy

     15. 11. 2022

     Veľmi nás zaujala a potešila zároveň, téma tohtoročného celoslovenského projektu „Záložka do knihy spája slovenské školy“. Do projektu sa naša škola zapája pravidelne. Cieľom projektu je podpora čítania, a rozvoj čitateľskej gramotnosti pomocou takýchto doplnkových aktivít vo vyučovaní. Témou tento rok je : Najlepší fantasy príbeh podľa mňa vyzerá takto... Záložky boli doplnkom hodín. Žiaci vyrobili záložky ľubovoľnou technikou na vyhlásenú tému. Ich výroba bola veľmi kreatívna. Záložky vytvárali žiaci na hodinách slovenského jazyka a v krúžku, no niektorí pokračovali v práci aj doma vo svojom voľnom čase. Do tvorby záložiek sa zapojili triedy I. A, I. B, II. B, III. A a III. B. V rámci Medzinárodného dňa školských knižníc žiaci navštívili počas hodiny slovenského jazyka a literatúry školskú knižnicu i Mestskú knižnicu v Krompachoch. Čítali sme nahlas úryvky. Pozreli sme si prezentácie s komentárom k dielam. Práca na záložkách bola oživením vyučovacej hodiny a – čo je najpodstatnejšie – motivovala žiakov pri zvyšovaní čitateľskej a informačnej gramotnosti. Žiaci na záložky kreslili rôznymi prostriedkami – fixkami, farbičkami, ceruzou, lepili, strihali a pod. Výsledné dielka boli veľmi pekné. V školskej knižnici sme zorganizovali výstavku všetkých záložiek. Použili sme ich zároveň aj ako výzdobu pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc a následne sme ich poslali partnerskej škole SOŠ Žarnovica.

   • Študentské tréningové centrum spoločnosti Microsoft
    • Študentské tréningové centrum spoločnosti Microsoft

     12. 11. 2022

     Pozorne si prečítajte informácie o programe a neváhajte a prihláste sa do 16.11.2022.

     Program Študentské Trénerské Centrum pripravuje študentov na ich pracovnú kariéru a na trh práce. Cieľom celého programu je pripraviť študentov v oblasti lektorskej činnosti, technológií Microsoft 365, programovania, IoT a správy zariadení tak, aby ich ďalšia cesta napomohla k postupu medzi elitných študentov Microsoft Learn Student Ambassadors. 

     Účasťou v programe Študentské Trénerské Centrum máš tiež možnosť získať obrovské príležitosti a možnosti na svoj osobný rozvoj. Program je len pre cieľavedomých a vytrvalých študentov, ktorí sa neboja výziev. Ak si myslíš, že patríš medzi nich, prihlás sa!

   • Exkurzia - Hotel Plejsy
    • Exkurzia - Hotel Plejsy

     15. 11. 2022

     Dňa 8.11.2022 sme spolu so žiakmi 1. a 2. ročníka absolvovali exkurziu na Hotely Plejsy. Cieľom exkurzie bolo oboznámiť so zariadením a inventárom na PJ vo výrobnom aj odbytovom stredisku. Súčasťou hotela okrem reštaurácie a kuchyne je vstupná hala, v ktorej sa nachádza recepcia. Žiakom recepčná vysvetlila spôsobom práce na recepcii, evidenciu hostí, oboznámila ich s marketingom, pozreli sme si apartmán aj klasickú izbu. Súčasťou hotela je aj wellness, nočný bar, denný bar, kongresová sála, salónik. Exkurzia prispela k nadobudnutiu nových aj upevneniu už získaných vedomostí, tiež k upevneniu vzťahov navzájom. Po ukončení exkurzie si žiaci zahrali biliard, air hockey, hru zombie. Chceli sme si zahrať aj bowling, ale bol mimo prevádzky.

     Bc. Janka Laciňáková

   • Stužkovanie 2022
    • Stužkovanie 2022

     10. 11. 2022

     Žiaci IV. CM a II. N sa rozhodli klasickú stužkovú nahradiť príjemným posedením. V aule našej školy, v slávnostnej atmosfére, za prítomnosti rodičov, priateľov a známych bola maturantom pripnutá zelená stužka, ktorá je symbolom nádeje a blížiaceho sa ukončenia ich štúdia na našej škole. Prajeme im úspešné zvládnutie maturitných skúšok a veľa šťastia v živote.

   • Okresné kolo vo florbale žiakov SŠ
    • Okresné kolo vo florbale žiakov SŠ

     15. 11. 2022

     Naši chalani v stredu 26.10.2022 bojovali na florbalovom turnaji v Spišskej Novej Vsi. Síce sa nám nepodarilo postúpiť do finálovej skupiny, ale s predvedeným výkonom môžeme byť spokojní. Špecialistov hokejistov sme nie len potrápili, ale miestami aj prevýšili. Chalanom za výkon a reprezentáciu školy ďakujeme.

     Mgr. Lukáš Harman

   • Cena ETM 2022
    • Cena ETM 2022

     15. 11. 2022

     Slávnostné vyhodnotenie a ocenenie víťazov národnej súťaže o Cenu ETM 2022

     Sa uskutočnilo 25.10.2022 na radnici v Banskej Bystrici.

     Naša škola bola pri tom.

     Úspešná realizácia aktivity ETM s jéj následnou prihláškou do národnej súťaže nám zabezpečila účasť.

     Vyhodnotenie sprevádzalo odprezentovanie troch workshopov na témy :

     lokálna úroveň (samospráva)

     „Čo robí Trnava v prospech udržateľnej mobility?“, Petra Vráblová, Peter Rozsár, MsÚ Trnava

     regionálna úroveň

     „Cesta k modernej a udržateľnej mobilite“ - Norbert Mondek, IDS Východ

     národná úroveň

     „Základné princípy udržateľnej mobility“ - Vladimír Tóth, MDaV SR

     Súťažilo sa v troch disciplínach :

     Aktívna samospráva

     Aktívny samosprávny kraj

     Aktívna organizácia (naša kategória)

     Naša aktivita napokon nezvíťazila no potešiť nás môže to , že bola spomenutá medzi neoceňovanými druhými miestami. Spolu s inými organizáciami, ktorých kvalita prevedenia a spracovania postavila hodnotiteľov do neľahkej úlohy vybrať najlepšieho.

   • Exkurzia - PJ Fantázia
    • Exkurzia - PJ Fantázia

     15. 11. 2022

     V októbri študenti III. ročníka, gastro odborov, absolvovali exkurziu na PJ Fantázia v Krompachoch s cieľom získania zručnosti v oblasti narážania a čapovania piva, taktiež sa oboznámili s pivným zariadením a jeho údržbou. Ďakujeme majiteľom Pizzerie, že nám umožnili vstup na PJ.

     Bc. Janka Laciňáková

   • Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu
    • Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu

     10. 11. 2022

     Dnes 9. novembra si pripomíname Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu.

     Tento deň boja proti fašizmu a antisemitizmu je spomienkou na obete Krištáľovej noci v Nemecku. V noci z 9. na 10. novembra 1938 nacisti zorganizovali protižidovský pogrom, pri ktorom horeli synagógy a židovské domy, byty a obchod boli zničené. Násilie si vyžiadalo približne sto mŕtvych, asi 30 tisíc židov bolo odvlečených do koncentračných táborov.

     Jedným z takýchto táborov bol aj Koncentračný tábor Dachau , ktorý ležal asi 20 kilometrov severne od Mníchova. Historické momenty z tohto strašného miesta, ktoré prinieslo jedno najhorších masových vyvražďovaní v Európe je čiernou škvrnou v histórii ľudstva. Na hodine anglického jazyka sme si po anglicky pozreli dokukment o tomto mieste a veciach ktoré sa tam konali spolu so žiakmi 3.CM. Na úvod hodiny sme zapálili sviečku na počesť všetkým obetiam fašizmu následne pozreli dokument, po ktorom sme na túto tému viedli diskusiu.

     Vidieť a hovoriť o týchto veciach je ťažké, ale potrebné aby sa na podobné hrôzy nikdy nezabudlo.

   • Divadelné predstavenie
    • Divadelné predstavenie

     13. 10. 2022

     Do fotogalérie bol pridaný nový album Divadelné predstavenie.

     V pondelok, 10. 10. 2022 sme sa rámci vyučovania v Dome kultúry v Krompachoch zúčastnili divadelného predstavenia. Sherlock Holmes a záhada rodu Baskerville - desivo štekajúca komédia Pes Baskervillský je Holmesov najznámejší a najzáhadnejší prípad. Avšak i "desivo - štekajúce" môže byť zábavné. Pozývame Vás do divadla na skvelú komédiu s dávkou strachu. Mestské divadlo ACTORES Rožňava uvádza komédiu Sherlock Holmes a záhada rodu Baskerville na motívy diela Sira Arthura Conana Doyla „DESIVO ŠTEKAJÚCA KRIMINÁLNA KOMÉDIA“ Autor románu Sir Arthur Conan Doyle postupne vykresľuje desivú atmosféru slatín a oboznamuje nás s legendou rodu Baskerville, ktorý je prenasledovaný pekelným psom. Naši vyšetrovatelia sa snažia odhaliť klamstvá a uniknúť tak zavádzajúcim sieťam stôp. Hra prevlekov a nasadzovania si masiek naznačuje, že i „desivo – štekajúce“ môže byť komické. A predsa! Kto je vrah? Preklad: Petra Bangóová Úprava a réžia: Tatiana Masníková Kostýmy: Tatiana Masníková a Ildikó Dudorová Hrajú: Róbert Kobezda Lucia Hrašková Attila Bocsárszky www.actores.sk

     Mgr. Slavomíra Kurillová Hubinská

   • Profesia days
    • Profesia days

     13. 10. 2022

     Do fotogalérie bol pridaný nový album Profesia days.

     Dňa 6.októbra 2022 sme vymenili školské lavice za sedadlá vo vlaku a odcestovali sme z Krompách do Košíc so žiakmi IV.CM, I.N a II. N. Navštívili sme výstavu Profesia days v Kulturparku. Boli tam vystavovatelia z rôznych pracovných oblastí. Predstavili voľné pracovné miesta. Vysvetlili konkrétne požiadavky na budúceho zamestnanca. Naši žiaci si tak urobili predstavu o budúcom zamestnaní a podmienkach, ktoré by mali spĺňať.

     Mgr. Slavomíra Kurillová Hubinská

   • Svetový deň cestovného ruchu 27.9.2022
    • Svetový deň cestovného ruchu 27.9.2022

     12. 10. 2022

     Do fotogalérie bol pridaný nový album Svetový deň cestovného ruchu 27.9.2022.

     Dňa 27.9.2022 sme pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu navštívili so žiakmi IV.CM a II.N Spišskú Novú Ves ,kde sme sa zúčastnili prehliadky mesta, ktorú organizovala Hotelová akadémia v Spišskej Novej Vsi pod názvom Potulky s hotelákmi. Sprievodkyne nás previedli po historických pamiatkach mesta : Divadlo Reduta , Provinčný dom , Radnica ,Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie. Vystúpili sme na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku merajúcu 87m , kde žiaci museli prekonať 155 schodov. Odmenu im boli krásne výhľady z výšky 40m . Pri výstupe žiaci videli vo zvonici 5 zvonov z ktorých najstarší je z roku 1486 a najväčší váži až 5 ton. Tiež sme videli elektrický stroj , ktorý riadi všetkých 7 ciferníkov nachádzajúcich sa na kostole. Dozvedeli sme sa, že práve kôli počtu ciferníkov na kostolnej veži sa o Spišiakoch hovorí „ šľepí spišaci“.

     Ing. Zuzana Kubíková

   • Slávnostné otvorenie školského roka 2022/2023
    • Slávnostné otvorenie školského roka 2022/2023

     5. 9. 2022

     Hneď po vypočutí hymny SR pán riaditeľ Ing. Ladislav Maturkanič už tradične svojim príhovorom otvoril nový školský rok 2022/2023. Zaprial žiakom, rodičom a zamestnancom veľa úspechov, aby boli všetci na konci školského roka spokojní nielen s dosiahnutými výsledkami, ale aj s celou svojou prácou, ktorá prinesie bohaté ovocie.

     Škola rodinného typu je veľmi dobrá myšlienka, za ktorou by malo stáť úsilie všetkých, aby sme sa v škole cítili dobre, venovali sa naplno vzelávaniu. Vytvorenie priaznivej atmosféry však nie je možné bez vzájomného rešpektu a dodžiavania pravidiel.

      

     Do fotogalérie bol pridaný nový album Slávnostné otvorenie školského roka 2022/2023.

   • Otvorenie školského roka 2022/2023
    • Otvorenie školského roka 2022/2023

     31. 8. 2022

     Vážení rodičia, milí žiaci,

     dni prázdnin sa pomaly krátia a nás opäť čaká spoločné stretávanie sa v škole.

     Veríme, že ste načerpali sily do školského roka 2022/2023, ktorý spoločne otvoríme

     5.9.2022 o 9:00 hod.

     pred budovou školy na Maurerovej ulici v Krompachoch.

     V prípade nepriaznivého počasia sa stretneme vo vnútorných priestoroch školy.

     teší sa na vás kolektív zamestnancov SSŠ EDURAM

   • Poznávací zájazd – Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovská Mara
    • Poznávací zájazd – Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovská Mara

     29. 6. 2022

     Dňa 28.06.2022 som so súhlasom riaditeľa SSŠ EDURAM Krompachy, bola so žiakmi II.B triedy a Ing. Jurajom Jánošíkom na poznávacom zájazde v Liptovskom Mikuláši. Našou prvou zástavkou bola priehrada Liptovská Mara. Liptovská Mara je vodné dielo na strednom Liptove na Slovensku, pri Liptovskom Mikuláši. Je súčasťou systému Vážskej kaskády. Dielo bolo vybudované v rokoch 1969 -1975. Pri výstavbe bolo zaplavených 13 obci, z toho 12 úplne, ( Černice, Demčín, Liptovská Mara, Liptovská Sielnica, Nižné Dechtáre, Paludza, Parižovce, Ráztoky, Sestrč, Sokolčie, Vrbie, Vyšné Dechtáre) Liptovský Trnovec a Bukovina. Tým že sme mali pekné počasie, bol krásny výhľad na okolitú prírodu, Choč, Nízke Tatry aj Demänovskú dolinu.

     Našou druhou zástavkou bolo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Múzeum vzniklo v roku 1930 ako spolkové múzeum pod názvom Múzeum slovenského krasu. Od svojho založenia zhromažďovalo nielen zbierky prírodovedné a speleologické, ale aj etnografické, historické, archeologické ... V prvom období pôsobenia osobitnú pozornosť venovalo hlavne jaskyniarstvu na Slovensku., neskôr rozšírilo svoju činnosť aj na oblasť ochrany prírody Slovenska.

     Múzeum sídli v historickej budove bývalého jezuitského kláštora z druhej polovice 18. storočia, ktorá bola komplexne zrekonštruovaná v rámci projektu spolufinancovaného z Európskeho fondu pre regionálny rozvoj. Súčasťou budovy je aj rozhľadňa , ktorá ponúka pohľad na panorámu Západných Tatier, Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Chočských vrchov a tiež na miesto Liptovský Mikuláš a jeho okolie.

     Bol to nezabudnuteľný deň, plný zážitkov. Účasť na poznávacom zájazde prispela, kladnému vzťahu k prírode, k pohybu na čerstvom vzduchu a upevneniu zdravia, spoznávaniu histórie Slovenska, ako aj upevneniu vzťahov učiteľ žiak a medzi žiakmi navzájom.

     Bc. Janka Laciňáková

     Do fotogalérie bol pridaný nový album Poznávací zájazd – Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovská Mara.

   • Darovanie krvi v SSŠ EDURAM
    • Darovanie krvi v SSŠ EDURAM

     28. 6. 2022

     🩸🩸🩸Hematologicko-transfúzne oddelenie nemocnice Levoča 🩸🩸🩸ďakuje darcom krvi, ktorí sa 28. júna 2022 zúčastnili darovania v priestoroch našej školy. Do akcie sa zapojili aj pedagogickí zamestnanci a bývalí žiaci našej školy. Pomohli tak zdravotníkom doplniť zásoby krvi pred letnými dovolenkami. Sme nesmierne radi, že sme mohli znovu poskytnúť naše priestory na takúto vec, keďže počas pandemických opatrení nebolo možné realizovať pravidelné odbery krvi. 💓

     Mgr. Slavomíra Kurillová Hubinská

     Do fotogalérie bol pridaný nový album Darovanie krvi v SSŠ EDURAM.

   • Predĺženie platnosti ISIC
    • Predĺženie platnosti ISIC

     22. 6. 2022

     Milí študenti!

     Aby ste mohli aj v ďalšom školskom roku využívať svoj Preukaz žiaka ISIC/EURO<2 na všetky zľavy a výhody doma a v zahraničí, je potrebné predĺžiť jeho platnosť.

     Zakúpte si známku ISIC v hodnote 10€ na www.objednaj-preukaz.sk. Pokiaľ tak spravíte ešte tento týždeň, môžete si zvoliť možnosť doručenia na školu a ušetriť na poštovnom.

     V prípade, že si známku objednáte neskôr, počas nasledujúcich týždňov (od 27.6.), známka vám bude doručená domov s kuriérskym poplatkom 3€.

     Objednajte si známku teraz a už budúci týždeň si ju môžete vyzdvihnúť na škole.

   • Darovanie krvi v SSŠ EDURAM 28.6.2022
    • Darovanie krvi v SSŠ EDURAM 28.6.2022

     19. 6. 2022

     Príďte darovať krv a doplniť jej zásoby pred letnými dovolenkami.

     Hematologicko-transfúzne oddelenie nemocnice Levoča pozýva širokú verejnosť na darovanie krvi v utorok 28. júna 2022 od 8. do 10.30 hod. v priestoroch Súkromnej strednej školy Eduram Krompachy (pri mestskej plavárni).

     Pomôžte zdravotníkom doplniť zásoby krvi pred letnými dovolenkami.

     Ďakujeme, že túto informáciu sprostredkujete všetkým potenciálnym darcom, ktorých poznáte.

     Zdroj: https://www.krompachy.sk/clanok/6473/darovanie-krvi-v-krompachoch-28-juna-2022.html#articleRead

   • Exkurzia Kariéra EXPO Košice
    • Exkurzia Kariéra EXPO Košice

     9. 6. 2022

     Po pandémii sa trh práce pomaly zobúdza. Dňa  8. júna 2022 sa žiaci II.CM triedy zúčastnili  veľtrhu pracovných príležitostí Kariéra EXPO v Košiciach, kde sa predstavilo viac ako 60 zamestnávateľov. Počas celého dňa čerpali inšpiráciu prostredníctvom zaujímavých prednášok spíkrov a influencerov, mohli si  otestovať svoje jazykové a IT zručnosti, ako aj vyskúšať pracovný pohovor naživo. Žiakov zaujali aj spoločnosti prezentujúce počítačové výstupy formou simulovaných jázd a možnosti štúdia na vysokej škole. Tiež mali možnosť analyzovať marketingovú prípravu podujatia a komunikačné zručnosti.

     Ing. Alžbeta Zumriková

      

     Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Kariéra EXPO Košice.