Riaditeľka školy udeľuje riaditeľské voľno dňa 9.5.2025.
Ide o tretí deň riaditeľského voľna z možných piatich v školskom roku 2024/2025
Riaditeľka školy udeľuje riaditeľské voľno dňa 9.5.2025.
Ide o tretí deň riaditeľského voľna z možných piatich v školskom roku 2024/2025
Riaditeľka školy udeľuje riaditeľské voľno dňa 2.5.2025.
Ide o druhý deň riaditeľského voľna z možných piatich v školskom roku 2024/2025
25. apríla naši a gymnáziálni študenti, aj verejnosť mali možnosť vidieť divadelnú hru.
Názov: Statky-zmätky
Obsadenie: herci z Divadelneho súboru J.G. Tajovského z Jakloviec (VEĽKÁ vďaka)
Dramatický žáner: ️komédia
Téma: aktuálna
Hlavná idea: Statky vedú ku zmätkom
Poučenie: Šťastie sa nenachádza v majetku, ale v láske a úprimných vzťahoch
Hra s vtipom a iróniou rozkrýva zložité vzťahy na slovenskej dedine, kde sa majetkové záujmy a túžba po zabezpečení potomstva stretávajú s láskou a ľudskou dôstojnosťou.
Postavy, hoci pochádzajú z inej doby, svojimi dilemami a charakterovými črtami rezonujú aj s dnešným divákom.
Videli sme, ako krehké môžu byť medziľudské vzťahy, keď do nich zasiahnu peniaze a spoločenské konvencie...
Výkon hercov z Jakloviec bol presvedčivý a plný energie.
Ich interpretácia Tajovského textu bola svieža a zrozumiteľná, vďaka čomu sa aj naši študenti mohli plne ponoriť do príbehu a zamyslieť sa nad jeho posolstvom.
V dňoch 25. a 26. apríla 2025 sa uskutočnilo vyhodnotenie 31. ročníka celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero 2025,
v rámci XXXVIII. Štúrovho Zvolena. Nad podujatím prevzal záštitu predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.
Tento školský rok sme obnovili školský časopis a pod názvom Eduramix sme sa prvýkrát zapojili do prestížnej celoslovenskej novinárskej súťaže kde nás reprezentovali: Soňa Lonská, Chiara Javorová, Veronika Halčáková a Peter Fecko – šikovní žiaci, vďaka ktorým Eduramix vznikol.
Síce sme nezískali ocenenie, no odniesli sme si cennú spätnú väzbu, nové skúsenosti a diplom za účasť. Vieme, čo robíme dobre a kde sa môžeme ešte zlepšiť – a to je pre nás najdôležitejšie. Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa a učiť sa.
Štúrovo pero je najprestížnejšou súťažou svojho druhu na Slovensku a sme hrdí, že sme mohli byť jej súčasťou spolu s viac než 200 študentmi z celého Slovenska. Hodnotilo sa 64 časopisov. Ďakujeme organizátorom aj vzácnym hosťom, ktorí nás inšpirovali svojimi príbehmi a skúsenosťami.
Hosťami boli:
Mgr. Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja; Ľubomír Zdút - Šťastný, zástupca primátora Mesta Zvolen; Dr. Vladimír Dobrovič, člen výboru Sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu Literárneho fondu; Katarína Touquet Jaremová, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku;
podplukovník PaedDr. Juraj Nyéki, zástupca riaditeľa Personálneho úradu Ozbrojených síl SR; reportéri:
Tomáš Forró a Katarína Kleknerová;
redaktor Braňo Závodský a ďalší hostia.
Celoslovenská novinárska súťaž vznikla zlúčením dvoch projektov - zvolenskej celoslovenskej súťaže mladých žurnalistov autora Jána Mieroslava Pinku a Súťaže stredoškolských časopisov, ktorú založil novinár Pavol Vitko a vysokoškolskí učitelia žurnalistiky profesor Andrej Tušer a docent Ján Sand. V roku 1993 našli tieto dva projekty spoločnú reč. Prvý ročník súťaže bol vyhlásený v roku 1994, vyhodnotenie sa uskutočnilo na jar 1995 v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene.
Za 31 rokov sa Štúrovo pero stalo najprestížnejšou súťažou svojho druhu na Slovensku. Za toto obdobie sa do súťaže zapojilo viac ako 2000 školských časopisov.
Súťaž od svojho vzniku podporuje a rozvíja novinárske nadanie študentov stredných a vysokých škôl na Slovensku. Umožňuje im prezentovať školské časopisy a novinárske príspevky, napomáha k rozširovaniu poznatkov o žurnalistike a žurnalistických žánroch.
Skvelá iniciatíva našich mladých
Dňa 16. apríla 2025 sa na pôde CVČ PRIMA uskutočnilo prvé oficiálne stretnutie SPOLU NEFORMÁLNE, zorganizované našimi šikovnými žiakmi v rámci Mládežníckeho parlamentu Krompachy.
Na toto dôležité stretnutie prijali pozvanie významní predstavitelia nášho mesta: pán primátor Mesto Krompachy - oficiálna stránka Ing. Dárius Dubiňák, poslanci Mestského zastupiteľstva, ako aj pani riaditeľky zo základných a stredných škôl.
Významnou hosťkou bola aj regionálna koordinátorka pre neformálne vzdelávanie, pani Ing. Martina Pihuličová z Národný inštitút vzdelávania a mládeže.
Cieľom tohto stretnutia bolo predstaviť funkciu Mládežníckeho parlamentu, jeho ciele a víziu do budúcnosti predstaviteľom mesta. Diskutovalo sa o potenciálnych spoluprácach s mestom a so školskými zariadeniami, čo je pre rozvoj našej mládeže nesmierne dôležité.
Veľké ďakujeme patrí pani riaditeľke CVČ PRIMA PaedDr. Slávke Šmidovej a jej kolegyniam za ich neoceniteľnú pomoc a podporu, ktorú našej mládeži poskytujú.
Veríme, že toto stretnutie bolo úspešným krokom k aktívnejšej spolupráci a realizácii skvelých nápadov našich mladých ľudí!
Prichádza jar a my štartujeme s chuťou a zdravím!
Naši šikovní žiaci z I. B a II. B sa zapojili do internej súťaže ZDRAVÁ VÝŽIVA , v ktorej predviedli svoje kulinárske schopnosti , kreativitu a zmysel pre zdravý životný štýl .
Dňa 8.4.2025 sa rozbehlo prvé kolo napínavej súťaže "Zdravá výživa", ktorú zorganizovala naša koordinátorka boja proti obezite!
Do súťaže sa s nadšením zapojili žiaci gastro odborov – budúci kuchári a čašníci, prváci aj druháci. Dnes patrilo "pódium" šikovným prvákom, odboru čašník, ktorí s kreativitou a znalosťami pripravili úžasné zdravé jedlá podľa vlastného výberu.
Odborná porota mala náročnú úlohu. Ochutnala a hodnotila tieto chutné a nápadité výtvory:
Už 9.4.2025 sa tešíme na pokračovanie s prváckymi kuchármi. A na budúci týždeň sa k tomuto zdravému zápoleniu pridajú aj naši talentovaní druháci.
Zdravé, chutné a aj víťazné!
Vyhodnotenie bolo chutné a napínavé:
miesto: Jakub Jalč, II. B
miesto: Klaudia Fedorová, I. B
miesto: Matej Červeňák, I. B
Gratulujeme všetkým zúčastneným aj víťazom – vaše výtvory boli pastvou pre oči aj chuťové poháriky
V dňoch 16. až 29. marca 2025 sa skupina 10 žiakov zo Súkromnej spojenej školy EDURAM v Krompachoch zúčastnila dvojtýždňovej zahraničnej mobility v írskom hlavnom meste Dublin. Projekt bol realizovaný v rámci programu Erasmus+ a niesol názov „Krok za krokom k lepším zručnostiam“.
Vďaka finančnej podpore Európskej únie dostali naši žiaci príležitosť zažiť reálne pracovné prostredie v zahraničí, zdokonaliť sa v anglickom jazyku, objaviť novú kultúru a v neposlednom rade aj samých seba. Táto mobilita nebola len o práci. Bola o raste. O odvahe vyskúšať niečo nové. O kroku vpred – odbornom aj osobnostnom.
Odborná prax v reálnom pracovnom prostredí
Po prílete do Dublinu boli žiaci zaradení do rôznych firiem a organizácií podľa svojho odboru. Práca prebiehala výhradne v angličtine a od prvého pracovného dňa si museli zvyknúť na nové tempo, prostredie a zodpovednosť. Viacerí z nich si po prvýkrát vyskúšali, aké to je fungovať ako súčasť reálneho tímu, kde ich úlohy neboli len symbolické, ale plnohodnotné.
Martin Franko (IV. CM) pracoval v servise, kde sa venoval diagnostickým úlohám. Spočiatku cítil rešpekt – bol to jeho prvý let v živote, prvý pobyt v takom veľkom meste aj prvé skúsenosti so zahraničnou prácou. Napriek tomu všetko zvládol s prehľadom a zhodnotil, že práve prekonanie komfortnej zóny bolo na celom pobyte to najdôležitejšie. Dodal, že „táto skúsenosť ma posunula – jazykovo aj osobnostne. A naučila ma aj trpezlivosti… hlavne v kolónach“.
Podobnú skúsenosť opísal aj Florián Saluga (III. CM), ktorý pomáhal s elektroinštaláciami. Práca v medzinárodnom prostredí ho prinútila rýchlo sa zorientovať, zefektívniť svoje postupy a prispôsobiť sa inému pracovnému štýlu. S nadšením priznal, že sa v Írsku veľa naučil aj po odbornej stránke, a ocenil možnosť používať odbornú angličtinu v praxi.
O niečo tichšie, ale rovnako hodnotne vnímali svoju prax aj ďalší dvaja žiaci – Jakub Klein (IV. CM), ktorý sa zúčastnil elektroinštalačných prác, a Róbert Kačur (II. CM), ktorý pôsobil v oblasti technickej podpory. Obaja sa zhodli, že ich najväčším prínosom bola možnosť vidieť, ako vyzerá reálna práca v zahraničnej firme, aké sú požiadavky na presnosť, spoľahlivosť a jazykovú flexibilitu.
Šimon Kopanec (III. CM) sa zapájal do servisu elektronických zariadení, kde denne riešil úlohy spojené s identifikáciou porúch a základnou manipuláciou so zariadeniami. Pracovné skúsenosti v ňom zanechali silný dojem. „Celá stáž bola obohacujúca a inšpirujúca zároveň. Získal som nový pohľad na mesto, kultúru aj svoju profesijnú budúcnosť,“ zhodnotil.
V oblasti služieb si svoje zručnosti preveril Martin Vietoris (III. CM). Pracoval v technickom servise, kde sa staral o prezentáciu tovaru, základný zákaznícky servis a komunikáciu v angličtine. Ocenil, že mal možnosť získať dôveru kolegov a naučiť sa reagovať v nových situáciách. „Mobilita mi priniesla nielen nové zručnosti, ale aj väčšiu samostatnosť, sebadôveru a otvorenosť voči iným kultúram,“ dodal.
Nicole Karolčíková (II. CM) sa zaradila do administratívneho tímu, kde sa venovala dokumentácii a spracovaniu údajov. Spoluprácu so zahraničným kolektívom si pochvaľovala. „Bola som vo firme EWL, kde bol kolektív super. Pracovala som s českým dievčaťom, a to mi veľmi pomohlo pri adaptácii. Práca bola zaujímavá, aj keď cestovanie v Dubline bolo niekedy náročné,“ spomína.
Do kolektívu v športovom centre rýchlo zapadla aj Veronika Halčáková (IV. CM). Pomáhala pri každodenných aktivitách a organizácii podujatí. Zo začiatku mala obavy, ale vďaka priateľskému kolektívu ich rýchlo prekonala. „Najväčšou výhodou bolo, že som si mohla vyskúšať reálnu prácu s ľuďmi. Uvedomila som si, že viem byť samostatná a zvládnuť nové prostredie. Len škoda, že dva týždne ubehli tak rýchlo,“ zhrnula.
Nikolas Halama (II. CM) vtipne opisoval svoje dni v technologickej firme, kde sa venoval manuálnym činnostiam. „Mobilita mi ukázala, že sa musím viac učiť angličtinu – a tiež krásne zážitky. A áno, naučil som sa rýchlo rozobrať iPhone,“ dodal s úsmevom.
Šimon Žec (III. CM) sa od prvého dňa snažil zapadnúť do pracovného tímu a zlepšovať svoju angličtinu. Jeho reflexia bola výstižná: „Na začiatku som mal trochu obavy z cudzieho prostredia, ale veľmi rýchlo som sa prispôsobil. Každodenná komunikácia v angličtine mi dodala istotu.“
Voľný čas v Írsku – zážitky, na ktoré sa nezabúda
Popri odbornej praxi mali žiaci dostatok príležitostí spoznávať Írsko aj inak – cez kultúru, prírodu, každodenný život a osobné stretnutia s ľuďmi, ktorí tvoria charakter tejto krajiny. Voľné popoludnia, večery či dni mimo práce neboli len prestávkou, ale pokračovaním učenia – tentokrát cez zážitok.
Už na druhý deň po príchode zažili žiaci oslavovaný sviatok svätého Patrika, ktorý sa pre mnohých stal symbolom celej mobility. Mesto pulzovalo farbami, hudbou, sprievodmi a radosťou. Veronika Halčáková si na túto skúsenosť spomína ako na moment, kedy sa Dublin stal ich mestom: sprievod, výzdoba, tisícky ľudí – podľa nej to bola atmosféra, „akú doma nezažijeme“.
Voľné dni a popoludnia žiaci často využívali na prechádzky mestom, návštevy pamiatok či tiché objavovanie zákutí, ktoré nie sú v žiadnom turistickom sprievodcovi. Nicole Karolčíková si pochvaľovala, že s kamarátkami po práci chodili „pozrieť do centra mesta – prešli sme všetky možné pamiatky“.
Zážitkovou bodkou prvého týždňa bola návšteva Guinness Storehouse, kde účastníci mohli nahliadnuť do histórie výroby piva, ochutnať miestne špeciality a vychutnať si tradičnú írsku hudbu. Mgr. Elena Debreceniová, sprevádzajúca učiteľka, zhrnula dojem z exkurzie slovami:
„Okrem ochutnávky nás čakal nádherný hudobný program – huslistka, harfistka, step, emócie… atmosféra bola nezabudnuteľná.“
Aj vo večerných hodinách v hostiteľských rodinách si žiaci odniesli dôležité poznatky – nie z učebnice, ale priamo z konverzácií, jedál a zvyklostí. Veronika Halčáková hovorí, že práve pri večeri s rodinou mala možnosť ochutnať jedlá ako fish and chips a „pocítila skutočnú írsku pohostinnosť“.
Nie každý zážitok však bol pohodlný – napríklad Martin Franko si všímal, že doprava v Dubline je preplnená a autobusy si často žijú „vlastným časom“. Zároveň však dodáva, že aj to je súčasťou života vo veľkomeste, a časom si na to buď zvykol – alebo rezignoval. V konečnom dôsledku aj toto preňho znamenalo rast.
St. Patrick’s Cathedral, Trinity College, Dublin Castle či výhľady na rieku Liffey – to všetko sa postupne stávalo súčasťou ich nového každodenného sveta.
Zlatým klincom celej mobility bol celodenný výlet k útesom Cliffs of Moher a do Galway. Viacerí tento deň opísali ako vyvrcholenie zážitkového učenia.
Šimon Kopanec bol podľa vlastných slov „úplne unesený“ – nie len z prírody, ale z celej atmosféry výletu. Šimon Žec výstižne poznamenal, že „výhľady na Tichý oceán boli dychberúce – a aj keď fúkal vietor, slnko nám svietilo celý deň“.
Aj Martin Vietoris ocenil pokojné momenty mimo hluku veľkomesta – tiché prechádzky, rozhovory s priateľmi a výhľad, ktorý spojil všetko, čo v Írsku zažil.
Na konci mobility sa ukázalo, že voľný čas nebol len príležitosťou na oddych. Podľa Mgr. Františka Jochmana, sprevádzajúceho učiteľa, „kultúrne výlety, stretnutia s miestnymi ľuďmi a oslavy boli pre žiakov nielen oddychom, ale aj súčasťou učenia“. A práve to z týchto dvoch týždňov robí zážitok, na ktorý sa nezabúda.
Reflexia a spätná väzba – čo sme si odniesli a čo sme zanechali
Dvojtýždňová mobilita v Dubline zanechala v účastníkoch silný dojem – nielen v podobe zážitkov a nových zručností, ale aj vo forme vnútorného posunu. Projekt „Krok za krokom k lepším zručnostiam“ nie je len o plnení cieľov, ale o premene – zo študentov na samostatnejších, sebavedomejších a otvorenejších mladých ľudí.
Záverečné reflexie žiakov aj učiteľov potvrdzujú, že mobilita mala hlboký odborný, jazykový aj osobnostný prínos. Žiaci si denne skúšali komunikáciu v angličtine, zodpovednosť v práci a orientáciu v úplne novom prostredí. Museli sa postaviť výzvam, ktoré ich posúvali ďalej – či už išlo o pracovné úlohy, samostatné cestovanie alebo život v inej kultúre.
Podľa Mgr. Františka Jochmana si žiaci počas pobytu plnili svoje povinnosti s odhodlaním. Videl ich rásť doslova zo dňa na deň – nielen ako budúcich pracovníkov, ale aj ako ľudí. Mobilita im podľa neho otvorila dvere k sebadôvere a samostatnosti.
Zmenu vnímali aj samotní žiaci. Veronika Halčáková zhrnula svoje dojmy slovami, že jej táto skúsenosť otvorila oči – nielen do sveta, ale aj do vlastného vnútra. Z Írska odchádzala s hlavou plnou zážitkov a nových plánov, ktoré by pred dvoma týždňami ešte nevedela pomenovať.
To, že mobilita mala skutočný dopad, potvrdila aj spätná väzba od írskych partnerov – firiem a hostiteľských rodín. Viaceré spoločnosti vyzdvihli spoľahlivosť, pracovitosť a prístup našich žiakov. Ocenili ich snahu zapájať sa, schopnosť komunikovať a prirodzený rešpekt k pravidlám pracoviska. Niektorým ponúkli možnosť letnej brigády, v niektorých prípadoch si s nimi vymenili kontakty pre budúcu spoluprácu.
Výnimočne pozitívne boli aj reakcie hostiteľských rodín. Niektoré z nich uviedli, že naši žiaci patrili medzi najlepších, akých za roky spolupráce v rámci programu ErasmusPlus ubytovali. Oceňovali ich slušnosť, záujem o komunikáciu a ochotu rešpektovať ich kultúru a spôsob života.
Tieto reakcie nás nielen tešia, ale zároveň potvrdzujú, že pripravujeme žiakov nielen odborne, ale aj ľudsky – tak, aby boli schopní reprezentovať seba, školu aj Slovensko dôstojne a s rešpektom.
Z Írska si teda neodnášame len nové zručnosti, ale aj nové vzťahy, pohľady, sebavedomie a motiváciu. A to je výsledok, ktorý nemožno zmerať známkami, ale životom, do ktorého si ho každý účastník nesie.
Záver – vďační, že sme mohli byť súčasťou niečoho výnimočného
To, čo sa začalo ako plán na papieri, sa vďaka podpore programu ErasmusPlus a grantu Európskej únie stalo realitou, ktorá presiahla naše očakávania. Žiaci našej školy dostali šancu opustiť známe prostredie a vstúpiť do sveta, ktorý ich nielen privítal, ale aj obohatil.
Dublin sa na dva týždne stal ich pracoviskom, dočasným domovom, učebňou aj miestom prvých veľkých krokov mimo komfortnej zóny. Z Írska sa vrátili iní – skúsenejší, istejší, otvorenejší. Odborne rástli v praxi, jazykovo napredovali každým rozhovorom a osobnostne silneli každou prekonanou výzvou.
Aj keď projekt „Krok za krokom k lepším zručnostiam“ ešte stále pokračuje, už dnes môžeme s hrdosťou povedať, že sme bohatší o reálne kompetencie, o vzácne medziľudské skúsenosti, o samostatnosť, sebavedomie a vnútorný pokoj z toho, že sme to zvládli.
Sme vďační – nielen za možnosť vycestovať, ale najmä za to, že sme mohli spoločne vytvoriť skúsenosť, ktorá má skutočný zmysel. Vznikli nové priateľstvá, partnerstvá a mosty medzi krajinami, ktoré ukazujú, že aj z malej školy v Krompachoch vedie cesta do veľkého sveta.
A ako zaznelo počas nášho pobytu – slová, ktoré sa nám stali mottom a možno aj životným odkazom tejto cesty:
„Každý krok po írskych cestách je krokom k novým dobrodružstvám a nezabudnuteľným spomienkam.“
Mgr. Katarína Šoltésová
Koordinátorka programu ErasmusPlus
Inšpiratívny deň plný nápadov a inovácií
Dňa 3. apríla 2025 sme sa zúčastnili stretnutia stredných škôl v Sobášnom paláci v Bytči, ktoré nieslo názov IDEATON 2025. Bol to deň plný kreativity, inovatívnych nápadov a tímovej spolupráce.
Našu školu reprezentovali títo šikovní žiaci: Soňa Lonská a Chiara Javorová - IV. CM, Peter Fecko - III. CM, Kristián Kudelka a Nikolas Kodajek - I. CM.
Podujatie zorganizovala Sekcia pre mládež ŽSK pod vedením Marcela Rypáka a ponúklo nám dve zaujímavé tímové výzvy:
AKO PREMENIŤ NEPRODUKTÍVNY ČAS NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH A GAMEOVANIA
AKO SA STAŤ PSYCHICKY A FYZICKY ODOLNÝM VOČI NÁSTRAHÁM OKOLIA
Naším cieľom bolo nájsť nové a inovatívne spôsoby, ako riešiť jednu z týchto tém. Rozhodli sme sa pre výzvu číslo 2.
Počas dňa sme mali možnosť stretnúť sa so zástupcami z iných škôl, firiem, občianskych združení a so zaujímavými mentormi. Naučili sme sa viac o metóde Design Thinking od Adama Brocku a o úspešnej prezentácii, ako aj o inovatívnych technikách ako Mind Map.
Bol to skutočne inšpiratívny čas, počas ktorého sme sa naučili:
Na konci dňa sme odprezentovali náš projekt pred odbornou porotou. Bolo skvelé vidieť, aké inovatívne nápady vznikli počas tohto dňa.
Sme veľmi vďační za túto príležitosť a veríme, že to nebola posledná akcia, na ktorej sme sa zúčastnili. Myslíme si, že práve to nám umožnilo posunúť samých seba ďalej a taktiež aj zlepšiť, posilniť vzťahy a spoluprácu v tíme.
Noc s Andersenom v našej školskej knižnici - prvýkrát.
V piatok, 28. marca 2025 sme sa popoludní stretli v školskej knižnici, kde sme prvýkrát zažili Noc s Andersenom – a rovno jej 20. ročník. Naši žiaci sa do tejto akcie zapojili s nadšením, a aby bolo veselo, privítali sme aj žiakov z okolitých základných škôl.
Ako to prebiehalo?
Najprv sme sa rozbehli zábavnou zoznamovacou aktivitou, aby sa všetci cítili ako doma. Potom sme otestovali svoje vedomosti v literárnom kvíze: Štúr vs. Harry Potter – súťažiaci odpovedali na otázky o Ľudovítovi Štúrovi a jeho dobe, ale aj o čarovnom svete Harryho Pottera. Vedeli by ste odpovedať?
V ktorom roku Ľudovít Štúr kodifikoval spisovnú slovenčinu?
Ako sa volali rodičia Harryho Pottera?
Potom sme sa pustili do tvorby plagátov o hrdinoch z kníh a kreatívnej úlohy: Keď sa Štúr stretne s Harrym. Účastníci si vymysleli krátke príbehy, kde sa tieto dva svety prepojili. Čo by sa stalo, keby Ľudovít Štúr dostal list z Rokfortu? Výsledky boli naozaj originálne – prečítajte si ich a posúďte sami.
Bol to večer plný zábavy, tvorivosti a nových zážitkov. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili – a tešíme sa na ďalšie spoločné literárne dobrodružstvá!
Pozor na podvody!
Naši žiaci sa učili, ako im nenaletieť
Dňa 24. 3. 2025 sa žiaci I.CM triedy zúčastnili finančného vzdelávania v Národnej banke Slovenska – pracovisko Košice, konkrétne na module „Reklama a podvody“.
NBS sa aktívne zapája do vzdelávania mládeže a verejnosti, aby pomohla ľuďom rozoznať nečestné praktiky a chrániť svoje financie.
Naši žiaci si vypočuli zaujímavú prednášku o najčastejších typoch finančných podvodov, ktoré na nás číhajú v online aj offline svete. V modelových situáciách si následne vyskúšali, ako identifikovať podvodníka a čo robiť, ak sa do takejto situácie dostanú.
Veríme, že vďaka tomuto zážitku budú naši žiaci o krok vpred a žiadnemu podvodu nenaletia!
EDURAM medzi najlepšími na Slovensku! Žiaci z Krompách ovládli Prezentiádu svojím sebavedomým výkonom a zmysluplným posolstvom
Žiaci Súkromnej spojenej školy EDURAM z Krompách získali 3. miesto v celoslovenskom kole prestížnej súťaže Prezentiáda 2025, ktorá sa konala v Košiciach. Tím v zložení Soňa Lonská, Chiara Javorová a Marko Krupko zaujal porotu aj divákov svojou originálnou prezentáciou, vycibreným prejavom a profesionálnym vystupovaním. Ich úspech je dôkazom, že škola z východného Slovenska vie vychovávať mladých ľudí pripravených vystupovať s kultivovanosťou, argumentačnou silou a odvahou.
Sú momenty v školskom živote, ktoré potvrdzujú, že naša práca má hlboký zmysel. Jedným z nich bol 24. marec 2025, keď sa tím žiakov našej školy zúčastnil krajského a zároveň celoslovenského kola súťaže Prezentiáda v Košiciach. Ich výkon pred odbornou porotou a publikom bol natoľko silný, že si z podujatia odniesli 3. miesto na celoslovenskej úrovni.
Tím v zložení Soňa Lonská, Chiara Javorová a Marko Krupko sa popasoval s náročnou témou „Prirodzené a neprirodzené“ a vytvoril prezentáciu, ktorá bola nielen odborne kvalitná, ale aj myšlienkovo hlboká. Zvolili si porovnanie Ajurvédy ako prirodzenej medicíny s modernou západnou medicínou. Tému spracovali do najmenších detailov – od výberu informácií, cez štruktúru, vizuálne prevedenie až po samotné vystúpenie.
Ich vystúpenie bolo sebavedomé, premyslené, technicky výborne zvládnuté a najmä autentické. Počas celého súťažného dňa vystupovali s pokojom, dôverou a profesionálnym nadhľadom. Každý z nich ukázal výnimočné rečnícke schopnosti, schopnosť tímovej spolupráce aj osobnú zrelosť.
Ich úspech však nie je náhodou. Je výsledkom systematickej prípravy, vlastného záujmu, sebadisciplíny a podpory, ktorú im naša škola dlhodobo poskytuje. Súkromná spojená škola EDURAM sa venuje nielen odbornému vzdelávaniu, ale kladie dôraz aj na rozvoj tzv. mäkkých zručností – komunikácie, prezentačných schopností, kritického myslenia, kultivovaného prejavu a schopnosti pracovať v tíme.
Prezentiáda je súťaž, ktorá presne tieto kvality u žiakov rozvíja a preveruje. Sme hrdí, že naši žiaci opäť ukázali, že sú nielen pripravení obstáť v súťaži, ale že dokážu reprezentovať školu s dôstojnosťou, kultivovane a s výborným výsledkom.
Ako učiteľka, ktorá ich pripravovala, môžem potvrdiť, že práca s týmito žiakmi bola zážitkom. Boli zodpovední, tvoriví, otvorení konštruktívnej kritike, vnímaví k detailom a odhodlaní neustále sa zlepšovať.
Soňa, Chiara, Marko – vaša prezentácia bola výnimočná. Ste dôkazom, že keď sa spojí talent, vytrvalosť a podpora školy, dokážete nie len zaujať, ale inšpirovať. Ďakujeme za vašu poctivú prácu, nadšenie a fantastickú reprezentáciu.
Sme hrdí na vás – a hrdí na to, že sme súčasťou školy, ktorá vie vytvárať priestor pre rozvoj osobnosti, odvahu vystúpiť a chuť meniť svet slovom.
Naši študenti sa zúčastnili prestížnej súťaže SMC Strieborný piest 2025, ktorá preverila ich zručnosti v oblasti automatizácie a pneumatických systémov.
Súťaž sa konala 18.3.2025 v Gbeľanoch a priniesla tímom výzvy v podobe návrhu a realizácie riadiacich systémov pomocou pneumatických a elektropneumatických prvkov. Študenti našej školy predviedli svoje odborné znalosti, tímovú spoluprácu a kreativitu pri riešení zadaných úloh. Účasť v tejto súťaži bola pre nich cennou skúsenosťou a skvelou príležitosťou porovnať si vedomosti s rovesníkmi z iných škôl.
Ďakujeme našim súťažiacim za reprezentáciu školy a gratulujeme k dosiahnutým výsledkom!
Florbalový deň plný energie!
Dňa 20. marca 2025 sa náš florbalový tím zúčastnil okresného kola v Spišskej Novej Vsi. V športovej hale sme si zmerali sily s tímami z Hotelovej akadémie a SOŠ drevárskej.
Chalani bojovali zo všetkých síl, nechali na ihrisku srdce aj pot – aj keď to tentokrát nestačilo na postup, získali cenné skúsenosti a ukázali skvelého tímového ducha!
Ďakujeme za reprezentáciu školy!
Naši žiaci sa zapojili ako dobrovoľníci do celoslovenskej zbierky Hodina deťom, ktorá bola v piatok, 21. 3. 2025. V uliciach Krompách a v našej škole sa im podarilo vyzbierať krásnych 182,45 eur na podporu detí, ktoré žiju s jedným rodičom.
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a pomohli takto zlepšiť životy tých, ktorí to najviac potrebujú. Spoločne môžeme veľa!
Žiaci EDURAMU radia verejnosti: Ako nenaletieť finančným podvodníkom! 💰🔍
Finančná gramotnosť je v dnešnej dobe nevyhnutná – a naši žiaci to nielen vedia, ale aj aktívne šíria medzi verejnosť! Počas Global Money Week 2025 (17.–23. marca) sa stali skutočnými ambasádormi finančnej gramotnosti a vyrazili do ulíc, aby pomohli ľuďom vyhnúť sa nástrahám finančných podvodníkov.
🔍 Pozor na pasce!
V duchu hesla „Preveruj si 'dobré' rady, nech neskočíš na návnady!“ vytvorili jedinečné informačné letáky plné praktických tipov. Ako rozpoznať podvodníkov? Na čo si dať pozor pri online nákupoch? Ako sa nenechať oklamať falošnými investíciami? Naši žiaci všetko prehľadne spracovali a s nadšením rozniesli do obchodov, podnikov a služieb po celom meste!
📢 Zo školských lavíc rovno do ulíc!
Tieto letáky nevznikli len tak – boli výsledkom tvorivej a poctivej práce priamo na hodinách praktického vyučovania ekonomických odborov pod vedením skúsenej majsterky OV, Ing. Zuzany Kubíkovej. No nezostali len na papieri – vďaka ochote a podpore miestnych prevádzok sa dostali tam, kde ich ľudia naozaj potrebujú!
💪 Spoločne za finančne uvedomelú spoločnosť!
Podnikatelia, obchodníci a majitelia služieb ochotne otvorili svoje dvere našim žiakom a umožnili im umiestniť letáky na viditeľné miesta. Výsledok? Dôležité informácie o finančnej bezpečnosti sa dostali k stovkám, možno až tisícom ľudí!
🎉 Obrovské ĎAKUJEME patrí všetkým, ktorí podporili túto skvelú iniciatívu!
A ešte väčšia GRATULÁCIA našim žiakom, ktorí opäť ukázali, že škola nie je len o teórii, ale najmä o skutočných zručnostiach, ktoré menia svet k lepšiemu. EDURAM je hrdý na svojich žiakov a ich odhodlanie!
Keď sa z prednesu stane zážitok – úspech nášho žiaka na súťaži „Rómovia recitujú“
V piatok 21. marca 2025 som mala tú česť sprevádzať žiaka Súkromnej spojenej školy EDURAM Marcela Gábora na krajské kolo súťaže „Rómovia recitujú“, ktoré sa konalo v Košiciach. Odchádzali sme s očakávaním zážitku, no vrátili sme sa s niečím oveľa väčším – s 1. miestom v kategórii próza a s obrovskou hrdosťou.
Súťaž „Rómovia recitujú“ je výnimočným projektom, ktorý už niekoľko rokov otvára dvere mladým Rómom z celého Slovenska. Vďaka iniciatíve Renáty Pankievičovej a organizácii Knižného klubu Paľikerav majú žiaci možnosť vyjadriť svoje pocity, myšlienky a vzťah k literatúre prostredníctvom umeleckého prednesu. Nie je to len súťaž – je to oslava kultúry, jazyka a osobnosti.
Marcelov prednes bol presne tým, čo porota aj diváci potrebovali počuť. Silný, citlivý, premyslený. Videla som, ako do každého slova vkladá emóciu, ako sa text stáva jeho vlastným príbehom. Jeho vystúpenie nebolo len prednesom – bol to zážitok.
Príprava nebola vždy jednoduchá. Pracovali sme na výslovnosti, tempe, výraze... ale najmä na tom, aby sa Marcel cítil sebavedomo a veril si. A veru – postaviť sa pred publikum a odbornú porotu chce kus odvahy. Marcel ju mal.
Toto víťazstvo je dôkazom toho, že každý žiak má v sebe potenciál – len ho treba objaviť, podporiť a dať mu príležitosť zažiariť. Som hrdá, že ako škola vytvárame priestor na rast, a že môžem byť pri tom.
Marcel, ďakujem ti za krásny spoločný zážitok, za tvoju pokoru a silu. Verím, že toto je len začiatok tvojej cesty – či už v literatúre, alebo kdekoľvek ťa srdce zavedie.
Mgr. Slavomíra Kurillová Hubinská
🥈🥉 Z malého mesta na medzinárodné pódium! Žiačky EDURAMu zažiarili na prestížnej súťaži Cassovia Cup 2025
Žiačky Súkromnej spojenej školy EDURAM dosiahli výnimočný úspech na prestížnej medzinárodnej barmanskej súťaži Cassovia Cup 2025, ktorá sa konala 19. marca na Hotelovej akadémii v Košiciach. Miriama Kaščáková získala strieborné pásmo a Ema Šefčíková bronzové. Svojím vystúpením potvrdili, že aj študenti z menších miest dokážu konkurovať tým najlepším – ak majú talent, odhodlanie a kvalitné odborné vedenie.
Svetový úspech, ktorý sa mieša s vášňou a profesionalitou
Keď som 19. marca 2025 vstúpila s našimi dvoma žiačkami do priestorov Hotelovej akadémie v Košiciach, vedela som, že nás čaká náročný deň plný konkurencie, napätia, ale aj príležitostí. Cassovia Cup je jednou z najprestížnejších barmanských súťaží na Slovensku s medzinárodnou účasťou – a my sme tam stáli s hrdosťou, pripravené ukázať, čo v nás je.
Miriama Kaščáková z I.N a Ema Šefčíková z II.B reprezentovali našu školu s obrovským odhodlaním a zanietením. V silnej konkurencii skúsených súťažiacich predviedli niele0n technickú zručnosť pri príprave miešaných nápojov, ale aj osobitý štýl, kreatívne nápady a kultivovaný prejav.
Ich výkon zaujal nielen porotu, ale aj odbornú verejnosť. Výsledkom bol úspech, ktorý nám vyrazil dych:
Miriama Kaščáková – STRIEBORNÉ PÁSMO
Ema Šefčíková – BRONZOVÉ PÁSMO
Tieto výsledky sú pre nás viac než len diplomy a poháre. Sú dôkazom, že aj škola z malého mesta, ako je Krompachy, dokáže vychovávať budúce profesionálky v gastronómii, ktoré sa nestratia ani v medzinárodnej konkurencii.
Ako majsterka odborného výcviku som bola pri ich príprave od začiatku. Hodiny nácviku, skúšania receptúr, doladenia každého pohybu, každého detailu – to všetko sa zúročilo vo chvíli, keď dievčatá vystúpili pred porotu. Bola to radosť sledovať ich sústredenie, eleganciu aj radosť z práce.
Účasť na tejto súťaži bola pre nich obrovskou skúsenosťou – naučili sa pracovať pod tlakom, prijímať spätnú väzbu a porovnávať svoje schopnosti s profesionálmi z iných krajín. A čo je najdôležitejšie – získali sebavedomie a motiváciu pokračovať ďalej.
Sme na ne nesmierne hrdí. Miriama a Ema ukázali, že keď sa spojí vášeň, zodpovednosť a kvalitné vzdelanie, je možné dosiahnuť výnimočné výsledky. Ich úspech je aj dôkazom, že odborné školy majú svoje miesto a silu meniť osudy mladých ľudí.
Ďakujem im za dôveru, pracovitosť a reprezentáciu našej školy na tak vysokej úrovni. Verím, že o nich ešte budeme počuť – a nie len na súťažiach.
Bc. Janka Lacináková, MOV
Naši žiaci a učitelia už pristáli v Dubline!
Desiatka našich žiakov spolu s dvoma sprevádzajúcimi učiteľmi sa už intenzívne zúčastňuje na veľkej Erasmus+ výzve – dvojtýždňovej mobilite v Dubline! Vydali sa na cestu za novými skúsenosťami, odbornou praxou a nezabudnuteľnými zážitkami.
Veríme, že ich čakajú dni plné inšpirácie, nových priateľstiev a cenných skúseností, ktoré im pomôžu rásť nielen profesijne, ale aj osobnostne. Držíme im palce, želáme šťastnú cestu a už teraz sa tešíme na všetko, čo s nami po návrate zdieľajú!
V pondelok naši účastníci Erasmus+ v Dubline naživo zažívali jedinečný pochod na Deň svätého Patrika!
Zelené ulice, tradičná hudba, veselá atmosféra a nezabudnuteľný zážitok priamo v srdci Írska! Tento ikonický sviatok si naši žiaci a kolegovia užívajú naplno a nasávajú kultúru, ktorú doteraz poznali len z učebníc.
14. marca 2025 sa v priestoroch výstavnej miestnosti Spišského kultúrneho centra v Spišskej Novej Vsi uskutočnilo slávnostné otvorenie okresného kola 71. ročníka celoštátnej postupovej súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy
HVIEZDOSLAVOV KUBÍN, IV.- V. kategória.
Našu školu reprezentoval Oliver Jakab z II. B triedy v IV. kategórii - próza.
So zatvorenými očami a niekedy až zatajeným dychom sme si plnými dúškami užívali prednes. Bol to naozaj krásny umelecký zážitok.
Oliver sa neumiestnil, no získal diplom za účasť. Ale ako sa hovorí: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.” Získal veľa cenných skúseností hlavne z rozboru textu a prednesu s porotou.
Veríme, že sa na budúci rok sa stretneme opäť na ďalšom ročníku tejto prestížnej súťaže v umeleckom prednese.
Vyhlasovateľom a odborným garantom celoštátnej postupovej súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy HVIEZDOSLAVOV KUBÍN je Národné osvetové centrum v Bratislave.
Organizátorom okresného kola tejto súťažnej prehliadky je Spišské kultúrne centrum SNV
Beseda s novinárom: Ako sa brániť hoaxom a polopravdám v online svete
Dňa 17. 3. 2025 sme mali možnosť zúčastniť sa fascinujúcej besedy s renomovaným novinárom, ktorý nám priblížil problematiku hoaxov, poloprávd a vplyvu algoritmov na náš každodenný život v online priestore. Táto téma je v dnešnej dobe mimoriadne aktuálna, keďže sa v online svete stretávame s množstvom informácií, ktoré nie sú vždy pravdivé.
Čo sme sa dozvedeli
Hoaxy a polopravdy: Novinár nám vysvetlil, ako sa hoaxy a polopravdy šíria online a aké môžu mať negatívne dôsledky na jednotlivcov aj celú spoločnosť. Zdôraznil dôležitosť kritického myslenia a overovania informácií z dôveryhodných zdrojov.
Algoritmy a ich vplyv: Diskutovali sme aj o tom, ako algoritmy ovplyvňujú to, čo vidíme online. Algoritmy sociálnych sietí a vyhľadávačov sú navrhnuté tak, aby nám zobrazovali obsah, ktorý nás pravdepodobne zaujme. To však môže viesť k vytvoreniu informačných bublín, v ktorých sme vystavení len informáciám, ktoré potvrdzujú naše existujúce názory.
Ako sa brániť
Pán novinár nám poskytol praktické tipy, ako sa brániť hoaxom a polopravdám. Odporúčal nám, aby sme si overovali informácie z viacerých zdrojov, sledovali prácu overovateľov faktov a boli opatrní pri zdieľaní informácií online.
Prečo je táto téma dôležitá
V dnešnej dobe sme neustále bombardovaní informáciami z rôznych zdrojov. Je preto dôležité, aby sme boli schopní rozlíšiť pravdivé informácie od nepravdivých. Hoaxy a polopravdy môžu viesť k dezinformáciám, ktoré môžu mať vážne dôsledky na naše rozhodovanie a vnímanie sveta.
Čo si odnášame
Z besedy sme si odniesli cenné poznatky o tom, ako sa brániť hoaxom a polopravdám v online svete. Uvedomili sme si, aký veľký vplyv majú algoritmy na to, čo vidíme online a ako je dôležité byť kritickí.
Oliver Jakab – náš šikovný žiak a člen školského parlamentu, sa zúčastnil školenia o solidárnych projektoch.
V dňoch od 5. 3. do 9. 3. 2025 sa náš žiak z II. B triedy, Oliver Jakab, zúčastnil vzdelávacieho školenia organizovaného NIVAM v Liptovskej Osade.
Na tomto školení sa dozvedel cenné informácie o tom, ako vytvoriť a zrealizovať solidárny projekt, ktorý by mohol zlepšiť naše okolie.
Oliver je nadšený a teší sa, že tieto nové poznatky môže odovzdať svojim spolužiakom. Už sa nemôžeme dočkať, aké skvelé projekty z jeho iniciatívy prídu!
V utorok, 11. 3. 2025, kým sa naši maturanti trápili nad testom a slohom zo slovenského jazyka, ostatní žiaci sa rozhodli prispieť k ochrane našej krásnej prírody. Zapojili sa do jarného upratovania #UpracmeSlovensko a vyčistili okolie školy, Líščí vrch a okolie potoka. Tento akt lásky k prírode nám pripomína, aké dôležité je chrániť a udržiavať naše okolie čisté.
Príroda sa nám za to určite odmení!
Dňa 7. marca 2025, sa naši žiaci Florián Saluga a Samuel Tomašov z III. CM triedy, zúčastnili krajského kola súťaže Enersol v Košiciach na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej.
Florián predstavil 3D skenery a ich využitie v automatizácii, zatiaľ čo Samuel poukázal na výhody solárnej dobíjacej stanice pre elektromotory. Konkurencia bola silná, no aj napriek tomu si vybojovali krásne 4. miesta v tomto 15. ročníku súťaže.
Súťaž Enersol – SK sa zameriava na problematiku alternatívnych zdrojov energie, obnoviteľných zdrojov, úspory energie a znižovanie emisií v doprave. Žiaci riešia konkrétne environmentálne problémy, vytvárajú inovácie a obhajujú svoje riešenia pred odbornou porotou.
Teší nás, že naši žiaci ukázali svoje talentované nápady a rozvíjajú svoje odborné zručnosti v tejto prestížnej súťaži.
4. 3. 2025 sa na našej strednej škole uskutočnili zaujímavé a inšpiratívne školské aktivity, ktorých sa zúčastnili žiaci I. CM, II. CM, III. CM, I.B, I.N a II.N.
Pani Ing. M. Podobenová z VO ORPZ Spišská Nová Ves nám prednášala na veľmi aktuálnu a dôležitú tému Terorizmus, bezpečnosť, drogy a trestnoprávnosť. Žiaci si mohli rozšíriť svoje vedomosti o týchto vážnych otázkach, ktoré ovplyvňujú našu spoločnosť.
Ďalším zaujímavým príspevkom bola prednáška pána Mgr. Jána Kulana, ktorý nám priblížil Hodnoty ľudského života. Jeho slová nás všetkých motivovali zamyslieť sa nad tým, ako si vážime život a aké hodnoty by mali byť základom našich rozhodnutí.
Ďakujeme všetkým prednášajúcim za ich cenné príspevky a tešíme sa na ďalšie podnetné aktivity, ktoré nás čakajú!
Dnes sme darovali nádej!
Naši skvelí žiaci aj kolegovia sa dnes, 3. 3. 2025,spojili pre dobrú vec a darovali krv. Svojím činom ukázali, že aj malé gesto môže zachrániť životy.
Sme hrdí na všetkých, ktorí sa zapojili a podporili túto úžasnú myšlienku! Ďakujeme!
Powered by aSc EduPage