• Školský psychológ

„Najdôležitejším výsledkom každého vzdelania je poznanie samého seba.“
                                                                                                      Ernst Feuchtersleben

Školská psychologička:
        Kontakt: Kabinet č. 42 (2. poschodie)
        Email: psycholog@eduram.sk
        Konzultačné hodiny: utorok 8:30 - 10:30 pre žiakov a učiteľov
          štvrtok 14:00 - 16:00 pre rodičov

• Po dohode emailom je možná konzultácia aj v iných hodinách a dňoch

Informovaný súhlas   Užitočné odkazy

Kedy vyhľadať školského psychológa?

Žiaci :

• Ak sa potrebujete zdôveriť niekomu s problémom;
        • Ak máte osobné konflikty so spolužiakmi, kamarátmi, rodičmi alebo učiteľmi;
        • Ak máte problémy s učením, ako sú napríklad ťažkosti s pozornosťou, sústredením, motiváciou;
        • Ak máte problémy so zvládaním záťaže týkajúcej sa školského prostredia, ako napríklad tréma, stres a strach zo skúšania;

Rodičia:

• Ak sa chcete porozprávať o výchovno – vzdelávacích problémoch dieťaťa
        • Ak sa chcete porozprávať o optimálnych postupoch pri výchove a vzdelávaní
        • dieťaťa

Učitelia:

• Ak chcete konzultovať a riešiť výchovné a výučbové problémy žiakov
        • Ak chcete zlepšiť sociálnu klímu triedy, prípadne spoluprácu medzi vami a žiakmi

Náplň práce

Činnosť školského psychológa upravuje zákon č. 317/2009 Z. z. (Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch), § 20 ods. 2):

Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach; vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných, partnerských a ďalších sociálnych vzťahov. Poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení. Pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení.

Všeobecnou náplňou práce školského psychológa je činnosť:

1. Preventívna – zameriava sa na predchádzanie vzniku problémov vo výchovno-vzdelávacom procese, zabezpečuje zdravý osobnostný vývin žiakov a učiteľov školy;
        2. Identifikačno-diagnostická – poznávanie osobnosti žiaka a identifikácia problémov v učení a správaní, s cieľom odstrániť resp. zmierniť tieto problémy.
        3. Intervenčná – uskutočňovanie zmien vo vonkajších vzťahoch medzi jednotlivými subjektmi školy, ale tiež zásah do vnútorného stavu dieťaťa.
        4. Poradenská – poskytuje konzultácie žiakom, rodičom a deťom v oblastiach, ktoré majú dopad na výchovno – vzdelávací proces.

Etika práce:
        - Pri svojej práci je školský psychológ viazaný povinnosťou zachovávať mlčanlivosť a riadiť sa Etickým kódexom školského psychológa.
        Celé znenie kódexu nájdete na tomto odkaze: http://www.aspsr.sk/skolsky-psycholog/etika-prace